A A A

Napelemes sajtószemle

A tiszta energiába történő beruházások 2023-ban tovább növelik előnyüket a fosszilis tüzelőanyagokra fordított kiadásokkal szemben – közölte csütörtökön a Nemzetközi Energiaügynökség – ezért a napenergia-projektek első ízben – várhatóan – meg fogják előzni az olajtermelésre fordított kiadásokat.

Elolvasom

A Corvinus egyetemen tartott nemrég előadást Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója, a téma a dekarbonizáció és a zöld átállás, valamint az olajipar jövője volt. Mondanivalóját az energiaátmenet nehézségeire, a hatályban lévő EU-s dekarbonizációs célok elérésének akadályaira fókuszálva építette fel, a szakember négy blokkra szedve, négy tanulság és konklúzió mentén igyekezett választ adni arra a kérdésre, hogy „elég-e az”, amit most teszünk a dekarbonizációért, illetve arra a kérdésre, hogy mit kellene még tenni annak érdekében, hogy csodával határos módon sikerüljön teljesíteni a vállalásokat.

Elolvasom

Dánia elérte a 3,2 gigawatt napelemes telepített összkapacitást – számol be a PV Magazine. A Dán Energetikai Ügynökség adatai alapján a kapacitás 2023 első negyedévében 236 megawattal bővült az országban.

Elolvasom

A kedvező jelek mellett azonban elszomorító adatok is helyet kaptak a Nemzetközi Energiaügynökség legfrissebb jelentésében, így például szénbányák nyitására várhatóan sosem látott mértékben költ a világ idén.

Elolvasom

Kína belehúzott, még a tavalyinál is több napelemet telepít, a francia kormánynak pedig ki kell nyitnia a pénzeszsákot, ha el akarja érni a klímacélokat.

Elolvasom

Idén várhatóan első ízben több pénzt fektetnek globálisan a napenergia termelésbe, mint a fosszilis tüzelőanyagok bányászatába. Nagy viszont a szén iránti kereslet is és nem tűnik valószínűnek a zeró kibocsátás elérése 2050-re, ha így haladnak a dolgok.

Elolvasom

Európának választania kell a szigorú átvilágítási ellenőrzések és a zöld energiával kapcsolatos ambíciói megvalósítása között, ha a tiszta energiaforrások létesítéséhez szükséges alapanyagok beszerzésekor emberi jogi elvekre is figyelemmel akar lenni. Mindez pedig a napelemgyártásnál kifejezetten nehéz, és jelentős többletköltségekkel járhat, ami az egész zöldenergiás átállást megnehezíti.

Elolvasom

Szakértők egy csoportja az amerikai Nemzeti Megújuló Energia Laboratórium (NREL) HOMER szoftverét használta fel hogy kiszámítsa, mennyit degradálódott két, 2003 óta működő két, tetőre telepített napelemes rendszer Németországban – számol be a PV Magazine.

Elolvasom

facebook_page_plugin

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

* indicates required
Felhasználási feltételek